Zamek krzyżacki w Toruniu XIII – XXI w. Studium historyczno – architektoniczne z katalogiem detalu architektonicznego ze zbiorów Muzeum Okręgowego.
29.06.2017

Zamek krzyżacki w Toruniu XIII–XXI w. Studium historyczno–architektoniczne z katalogiem detalu architektonicznego ze zbiorów Muzeum Okręgowego. Elżbieta Pilecka, Zbigniew Nawrocki, Romualda Uziembło, Jadwiga Łukaszewicz. Toruń 2017, il. kol. ss. 246, ISBN 978-83-60-324-80-6, cena 60 zł.

Katalog zachowanych elementów i detali architektonicznych, przygotowany przez Romualdę Uziembło, poprzedza autorskie studium historyczno-architektoniczne założenia zamkowego pióra [...] Zbigniewa Nawrockiego, które jak klamrą, spina zarówno jego własne badania, jak i ustalenia kastellologów i historiografów zakonu, podejmujących [...] pasjonujące, polemiczne dyskusje na temat genezy rozwiązań architektonicznych [...] zamków wzniesionych na terytorium państwa zakonnego w Prusach [...] wyniki badań technologicznych składu sztucznego kamienia i ceglanego, glazurowanego materiału, użytych do budowy zamku, autorstwa Jadwigi Łukaszewicz, podnosza znaczenie publikacji dla porównawczych badan konserwatorskich.