logo_top.png
sklep.png
Opis pomieszczeń
08.05.2017
grafika

SALA MIESZCZAŃSKA

Nazwę przyjęła od umieszczonej tu „Galerii portretów mieszczańskich” oraz tarcz herbowych mieszczan toruńskich. Wcześniej - w ponadsześćsetletniej historii Ratusza – najczęściej nazywana była Salą Wielką (Aula Maior). Pełniła funkcje reprezentacyjne, podobne roli sal audiencjonalnych w siedzibach panujących możnowładców. Tu Rada Miasta podejmowała monarchów i posłów, odbywały się sejmiki pruskie, a nawet trzykrotnie sejmy polskie. Tutaj odbyło się słynne Colloquim Charitativum (Braterska rozmowa pomiędzy katolikami i protestantami), zwołane w 1645 roku przez króla Władysława IV dla załagodzenia sporów religijnych. Tu również 18 stycznia 1920 roku burmistrz niemiecki przekazał władzę nad miastem przedstawicielowi odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.
Reprezentacyjny charakter Sali Mieszczańskiej przywrócono po remoncie kapitalnym ratusza w latach 1957–1964 i przeznaczeniu go na cele muzealne.
Sala ta nadal pozostaje jednym z czołowych miejsc reprezentacyjnych miasta. Odbywają się w niej ważne dla Torunia wydarzenia, a także koncerty i spotkania. Znakomicie nadaje się także do organizacji konferencji.

Wysokość: 5 m

Wielkość sali: 300 m²

Maksymalna ilość osób: 300


HOL PRZY SALI KRÓLEWSKIEJ

Miejsce to znajduje się tuż przy Sali Mieszczańskiej i jest najczęściej wykorzystywane jako przestrzeń bankietowa. Tu podczas konferencji czy uroczystości najwygodniej jest zrobić miejsce na przerwę kawową i drobne przekąski.

Wysokość: 5 m

Wielkość sali: 300 m²

 

SALA RADY

Sala Rady, zwana także Salą Radziecką lub Senatu, została zbudowana i wyposażona w latach 1602–1603, uległa zniszczeniu podczas pożaru w 1703 roku. Dawniej odbywały się w niej wszystkie tajne i uroczyste posiedzenia Rady Miejskiej. Była najwspanialej wyposażonym pomieszczeniem w toruńskim ratuszu i wzbudzała zachwyt współczesnych. Zdobiły ją malowidła malarza gdańskiego Antoniego Möllera, bogato rzeźbiona boazeria, dekoracyjny strop, poczet królów polskich (obecnie w Sali Królewskiej) oraz herby mieszczan toruńskich (teraz w Sali Mieszczańskiej).
Obecnie nadal jest salą służącą do spotkań, konferencji prasowych, posiedzeń. Klimatom spotkań sprzyjają zabytkowe i stylizowane meble, a także obrazy polskich malarzy.

Wielkość sali: 10 m x 7,5 m

Maksymalna ilość osób: 50

 

SALA KINOWA

Sala Kinowa znajduje się w najbardziej reprezentacyjnym budynku w mieście – Ratuszu Staromiejskim. Jest zupełnie współczesną salą dostosowaną do potrzeb wykładów, konferencji lub szkoleń.

Wysokość: 3,2 m

Wielkość sali: 80 m²

Maksymalna ilość osób: 80

 
DZIEDZINIEC RATUSZA

Rozległy, wewnętrzny dziedziniec, okolony gotyckimi murami ratusza stanowi idealną przestrzeń na różnego rodzaju festiwale, koncerty czy sesje zdjęciowe.

Wielkość dziedzińca: 500 m²

Maksymalna ilość osób: 400

WIELKA SIEŃ KAMIENICY POD GWIAZDĄ

Wielka sień znajduje się w kamienicy o bogato zdobionej, motywami floralnymi fasadzie, której szczyt zwieńczony jest gwiazdą. We wnętrzu sieni znajdują się wyrzeźbione z jednego pnia, kręcone schody. Na pierwszym stopniu schodów, po lewej stronie, stoi posąg Minerwy, a po prawej – figura lwa z tarczą z datą 1697 r.. Pomieszczenie to idealnie nadaje się na kameralne wykłady lub spotkania tematyczne powiązane z kulturą Orientu. Na tyłach Kamienicy pod Gwiazdą znajduje się przepiękny Ogród Orientalny, za który Muzeum otrzymało nagrodę „Toruń Ogrodem 2013”.

Wielkość sali: 90 m²

Maksymalna ilość osób: 60

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ