Marynarka Wojenna II RP w fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
05.07.2016

Marynarka Wojenna II Rzeczypospolitej w fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, oprac. Bogusław Uziembło, Toruń 2016, il. cz.-b. i kol., ss.188, ISBN 978-83-60324-73-8, cena: 45 zł

Wydawnictwo prezentuje część zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu związanych z historią toruńskiego garnizonu, w którym stacjonowały wszystkie rodzaje Wojska Polskiego II RP. Był to jedyny taki garnizon w ówczesnej Polsce.

W publikacji przeważająca część fotografii pochodzi ze zbioru Wieńczysława Dońskiego – lekarza wojskowego, który również jest autorem większości z nich. Katalog zawiera 204 archiwalne zdjęcia, z opisami ukazanych na nich wydarzeń i sytuacji, nazwiskami i stopniami wojskowymi zidentyfikowanych osób, a także cytatami z prasy i dokumentów oraz przypisami źródłowymi. Całość dopełniają indeksy osób, okrętów i geograficzny, wybrana literatura i trzy załączniki z reprodukcjami.