Muzeum Okręgowe w Toruniu. Przewodnik ilustrowany
15.12.2015

Muzeum Okręgowe w Toruniu. Przewodnik ilustrowany, red. Emanuel Okoń, Warszawa 2015, il. kol., ss. 164, ISBN 978-83-62559-16-9, cena: 25 zł

Publikacja prezentuje w przystępny i atrakcyjny sposób ekspozycje oraz zbiory znajdujące się we wszystkich oddziałach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dodatkowo ujęto w niej wybrane eksponaty oraz miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Dzięki temu Czytelnik może podziwiać m.in. Salę Rady w Ratuszu Staromiejskim, najcenniejsze zbiory graficzne, wybrane muzealia z kolekcji drzeworytów i tkanin dalekowschodnich czy interesujące zbiory Działu Archeologii oraz Biblioteki Naukowej. Całość poprzedzona została zwięzłym ujęciem dziejów Torunia, dobrze wprowadzającym w specyfikę miasta i regionu. Poszczególne oddziały, wystawy, kolekcje czy eksponaty opisane zostały ze znawstwem przez toruńskich muzealników oraz urozmaicone różnego rodzaju ciekawostkami. Niewątpliwym atutem publikacji jest niemal 700 znakomitych fotografii, zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, dzięki którym Czytelnik „podróżuje” przez wspaniałą architekturę gmachów muzealnych i bogate zbiory tutejszego Muzeum. Należy podkreślić, że publikacja ta została starannie przygotowana i wydana przez studio „Foto Liner” s.c. w ramach autorskiej serii przewodników po najważniejszych muzeach w Polsce.