Galeria Sztuki Gotyckiej w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Przewodnik dla młodzieży
18.08.2015

„Galeria sztuki gotyckiej w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Przewodnik dla młodzieży.”

Muzeum Okręgowe w Toruniu zainaugurowało nowy cykl wydawniczy „Czytamy sztukę” skierowany do młodzieży. Pierwsza pozycja dotyczy „Galerii sztuki gotyckiej” znajdującej się na parterze Ratusza Staromiejskiego. Wydawnictwo jest bogato ilustrowane. Pokazane tam zostały obiekty znajdujące się na ekspozycji, w tym szczególnie dużo zbliżeń interesujących detali.

Oprócz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się tam również krótkie opisy dzieł ukazujące podstawowe problemy sztuki późnego średniowiecza. Między innymi poruszono zagadnienia ikonograficzne sztuki gotyckiej, ukazano trochę zagadnień  formalnych (m.in. nasilający się realizm późnego średniowiecza),  a także tajniki technologiczne – jak malowano i jak tworzono witraże.

Dołączone zostały dwa aneksy. Pierwszy – poświęcony analizie późnogotyckiego tryptyku. Składa się ze szczegółowych pytań i odpowiedzi. Ma on być pomocny w „czytaniu dzieła sztuki ”. Ćwiczenie to przygotowuje uczniów do egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, które przewidują pytania dotyczące analizy dzieła sztuki.

Ostatnia część została zatytułowana „Jaki to święty” i ma  ułatwić poruszanie się wśród nieczytelnych obecnie znaków – atrybutów.  Rozwikłujemy tu ukryte znaczenia przeróżnych  przedmiotów i zwierząt występujących razem z postaciami kobiet i mężczyzn przedstawionych na obrazach, nastawach ołtarzowych i rzeźbach.

Przewodnik ten ma na celu zachęcenie młodych  do poznawania ekspozycji muzealnej oraz aktywnego odbioru dzieła sztuki.

Maria Magdalena Gessek