18.08.2015

Historia Piernika - Piernik Toruński

Toruń to piękne i zabytkowe miasto, które większości osób kojarzy się z piernikami. Nic dziwnego. Piernik toruński to wypiek, który cieszył się i cieszy nadal ogromną popularnością nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim, ale również w całym kraju.

Wielowiekowa historia piernika jest naprawdę ciekawa i fascynująca. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie ją poznać. W odpowiedzi na ich oczekiwania Toruńskie Muzeum Okręgowe otworzyło nowy oddział - Muzeum Toruńskiego Piernika. Znajduje się on w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników Gustawa Weesego.

To dzięki jego wyrobom piernik toruński stał się znanym na całym świecie wypiekiem, który do dziś gości na naszych stołach. W nowym oddziale muzeum wielowiekowa i ciekawa historia piernika prezentowana jest zwiedzającym w atrakcyjny i interaktywny sposób.

Wyprawa do Muzeum Toruńskiego Piernika to nie tylko szansa na zobaczenie unikalnych eksponatów związanych z piernikarstwem, które uświetniają zbiory Muzeum Okręgowego od ponad stu lat. To również niepowtarzalna szansa na to, by wziąć udział w warsztatach piernikarskich - poznać tradycyjne receptury, aromatyczne przyprawy oraz oryginalny sposób wypieku.

Uczestnicząc w zajęciach odwiedzający muzeum mają szansę przygotować oraz wypiec własny pamiątkowy piernik. Niewątpliwym walorem muzeum jest również połączenie ekspozycji zabytkowych piernikarskich przedmiotów z najnowszymi technologiami. Przykładem może być wirtualna kramarka, która opowiada o handlu piernikami w średniowieczu. Dzięki tego typu atrakcjom wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika to szansa na doskonałą rozrywkę oraz zdobycie wielu cennych informacji.