30.10.2015

„Blask tysięcy barw”. Dalekowschodnie wyroby dekorowane emalią w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu, oprac. K. Paczuska, Toruń 2015, il. kol., ss. 136,  ISBN 978-83-60324-66-0, cena: 30 zł

Katalog Blask tysięcy barw. Dalekowschodnie wyroby emaliowane  w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu jest kolejnym, interesującym wydawnictwem Muzeum Okręgowego w Toruniu, poświęconym zabytkom sztuki Dalekiego Wschodu. Publikacja zwraca uwagę na ważny i cenny zespół w kolekcji zabytków z Dalekiego Wschodu – grupę 64 przedmiotów pochodzących z Chin i Japonii, z różnych okresów czasu, zdobionych przy wykorzystaniu emalii. Wyroby te prezentują ogromną rozmaitość wzorów dekoracji oraz stosowanych kolorów emalii i ich odcieni. Wykonane w delikatny sposób – zachwycają niesłychaną precyzją i bogatą inwencją twórców. Warto zaznaczyć, że „Blask tysięcy barw. Dalekowschodnie wyroby emaliowane  w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu jest jedyną  w Polsce publikacją  poświęconą omawianym wyrobom.