logo_top.png
sklep.png
Świat Orientu
05.09.2017 Administrator

 

„ŚWIAT ORIENTU”

 W 1970 r. we wnętrzach Kamienicy pod Gwiazdą otwarto pierwszą w Polsce stałą ekspozycję sztuki dalekowschodniej, która powstała dzięki kolekcjonerowi Tadeuszowi Wierzejskiemu, jednemu z najhojniejszych darczyńców polskich muzeów po II wojnie światowej. To właśnie z jego zbiorów pochodzą najcenniejsze obiekty prezentowane na wystawie „Świat Orientu”. Znajdują się na niej m.in. wspaniałe przykłady japońskiego i chińskiego rzemiosła artystycznego: starożytne chińskie wyroby z brązu, z których niektóre mają ponad trzy tysiące lat, unikatowa dalekowschodnia porcelana, reprezentująca różnorodne style zdobnictwa, nefrytowe, agatowe i steatytowe rzeźby i naczynia, a także oryginalne kamienne płaskorzeźby z indyjskiej świątyni dżinistycznej.

Z ekspozycji wyłączone są, ze względów konserwatorskich, zabytki papierowe, zdobione laką i tkaniny. Wystawa obejmuje zabytki z Chin, Japonii, Tajlandii, Tybetu, Korei, Wietnamu i Indii

 WYSOKA SIEŃ

Wystawa "Świat Orientu" rozpoczyna się w największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu kamienicy - Wysokiej Sieni. Eksponowanych jest tu kilka przykładów różnorodnej sztuki Dalekiego Wschodu: chińska kadzielnica oraz kamienna głowa Bodhisathwy pochodząca z czasów panowania chińskiej dynastii Tang (618-907 r.). Przed wejściem do sali tylnego traktu stoi pochodząca z XVII w. para kamiennych lwów - w tradycji chińskiej i japońskiej strażników świątyń i urzędów.

 

WYROBY Z BRĄZU i BROŃ DALEKOWSCHODNIA

W kolejnej sali parteru prezentowane są wyroby metalowe, w tym broń dalekowschodnia. Do militariów indonezyjskich należą piękne "płomieniste" głownie do malajskich sztyletów - krisów, grot włóczni malajskiej oraz miecz jawajski typu golok. Rzadka w polskich zbiorach broń chińska reprezentowana jest przez parę tasaków bojowych typu dadao. Najbardziej ceniona jest jednak broń pochodząca z kraju samurajów - Japonii. Na ekspozycji można obejrzeć m.in. krótki miecz typu wakizashi, włócznię naginata oraz przykład przejętej w XVI w. od Europejczyków broni palnej - japoński myśliwski muszkiet lontowy. Wspaniałymi dziełami sztuki zdobniczej są tsuby - jelce tarczowe mieczy oraz kozuki - rękojeści sztyletów.

W tej samej Sali prezentowane są przedmioty użytkowe i sakralne wykonane przede wszystkim z brązu i stopów pochodnych. Brąz chiński to samodzielny wynalazek Chińczyków, którzy znając samą ideę łączenia dwóch miękkich metali - cyny i miedzi w twardy stop, niezależnie stworzyli charakterystyczny dla swoich wyrobów skład brązu.
Najstarszymi obiektami na wystawie "Świat Orientu" są z pewnością dwa zabytki pochodzące z okresu największego rozwoju chińskiego brązownictwa jaki przypadł na czasy panowania dynastii Szang-In (1766-1122 p.n.e.). Są to liczące sobie ponad 3 tysiące lat obrzędowe naczynie na wino - jia oraz trójnóg - hsien. Z czasów panowania dynastii Han (206 p.n.e.- 220 n.e.) pochodzi przypominające patelnię naczynie służące za rodzaj żelazka. Na ekspozycji znajdują się także dwa brązowe lustra z okresów panowania dynastii Tang (618-907) i Yuan (1279-1368). Z okresu panowania dynastii Ming (1368 - 1644) pochodzi zbiór kadzielnic oraz ozdobiony postacią smoka dzwon. W toruńskich zbiorach sztuki dalekowschodniej znajdują się liczne rzeźby brązowe pochodzące nie tylko z Chin, ale również z Japonii, Tybetu, Indii i Tajlandii. Są to przede wszystkim figury kultowe - buddyjskie, konfucjańskie oraz hinduistyczne. Ekspozycję uzupełniają naczynia metalowe, głównie miedziane i brązowe, zdobione emalią przegródkową i żłobkową.

 

RZEŹBY KAMIENNE I DREWNIANE

W holu I piętra prezentowane są bardzo rzadkie kamienne płaskorzeźby związane z dżinizmem, przedstawiające duchowych mistrzów tej indyjskiej religii - tirthankarów.
Obok prezentujemy pochodzącą z Chin (okres panowania dynastii Tang, koniec VI w.) kamienną stelę buddyjską oraz indyjski kamień sati, poświęcony żonom, które spłonęły na stosie pogrzebowym męża. W holu I piętra znajduje się także ekspozycja drobnych rzeźb z Chin i Japonii wykonanych m.in. z drewna oraz alabastru i innych kamieni.

WYROBY CERAMICZNE

W sali tylnego traktu I piętra Kamienicy pod Gwiazdą prezentowana jest jedna z najważniejszych części toruńskiej kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu - ceramika chińska i japońska wykonana począwszy od VII aż po koniec XIX w. Chińskie naczynia ceramiczne pokazane na wystawie, pochodzą głównie z czasów panowania dynastii Song (960-1279), Ming (1368-1644) i Qing (1644-1912). Różnią się one zarówno rozmiarami (od niewielkich czarek po duże wazony dekoracyjne), funkcją (od czysto dekoracyjnych po użytkowe), jak i miejscem przeznaczenia (są wśród nich naczynia produkowane na rynek dalekowschodni oraz na chłonny rynek zachodni). Prezentujemy m.in. porcelanę wydobytą z wraku statku u wybrzeży Wietnamu. Równie ważne miejsce jak zbiór ceramiki chińskiej zajmuje na wystawie "Świat Orientu" eksponowany w tym samym pomieszczeniu zbiór ceramiki japońskiej. Wśród porcelanowych naczyń japońskich przeważają wyroby typu Imari produkowane od drugiej połowy XVII w. na rynek europejski w miejscowości Arita. Porcelana japońska była bardzo poszukiwana przez europejskich kolekcjonerów szczególnie w XVIII w., stąd też była obficie reprezentowana w ówczesnych kolekcjach. W toruńskich zbiorach znajdują się cenne naczynia pochodzenia chińskiego i japońskiego posiadające numery inwentarzowe sławnej drezdeńskiej kolekcji króla Augusta II Mocnego. Już kiedy zbiór ten powstawał na początku XVIII wieku, był uznawany za jedną z największych i najbardziej liczących się kolekcji porcelany w Europie. W 1721 roku liczyła ona około 23 tysięcy sztuk porcelany.

WYROBY Z KAMIENI PÓŁSZLACHETNYCH

Na II piętrze, prezentowane są chińskie wyroby z kamieni półszlachetnych (m.in. jaspisu, nefrytu i jadeitu). Wytwarzano z nich przedmioty o charakterze symbolicznym i rytualnym, a także luksusowe przedmioty użytkowe. W zbiorach toruńskich znajdują się wyroby z kamieni półszlachetnych pochodzące z czasów dynastii Qing, głównie z okresu panowania cesarza Qianlong (1736-1795). Są to m.in. wykonane z nefrytu: naszywki na szaty, klamra od pasa, rękojeść sztyletu, parawanik do świecy z przedstawieniem żurawia przy bambusie oraz steatytowe pieczęcie z figurkami lwa. Na wystawie znajdują się także wykonane z jadeitu, agatu i steatytu figurki.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Powiązane galerie:
grafika
grafika
grafika
grafika
grafika
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg