Od Parku Cegielnia do klubu ,,Azyl”, czyli jak się bawił Toruń
08.10.2015

Od Parku Cegielnia do klubu ,,Azyl”, czyli jak się bawił Toruń, red. A. Mierzejewska, K. Pietrucka, Toruń 2011, il. kol. i cz-b, ISBN 83-60324-44-1, ss. 74, cena: 30 zł

Celem autorów publikacji jest pokazanie, jak na przestrzeni niespełna stu dwudziestu lat mieszkańcy miasta potrafili zorganizować sobie czas wolny od pracy. Katalog zawierający teksty poprzedzające noty katalogowe z ilustracjami obejmuje okres od około 1850 roku do lat 70. XX wieku Na kartach publikacji zaprezentowano miejsca, których często już nie ma lub bardzo się zmieniły, a były dla mieszkańców Torunia ważne. Ekspozycja, do której nawiązuje katalog, ma także za zadanie przybliżyć niezwykłą kolorystykę obyczajową miasta okresu od końca XIX wieku po dwudziestolecie międzywojenne, kiedy obok zwykłych, codziennych trosk dominowały zabawa i wypoczynek. W rozdziale Urok lat powojennych poznać można ciekawe historie związane z  Uniwersytetem Mikołaja Kopernika czy z jednym z chętnie odwiedzanych miejsc, jakim był Klub Środowisk Twórczych ,,Azyl”. Nie zabraknie także wiadomości o klubie ,,Od Nowa”, który do dzisiaj cieszy się popularnością wśród studentów.

W katalogu można przeczytać można  m.in. o najstarszych parkach toruńskich, takich jak Park Cegielnia, gdzie funkcjonowała jedna z największych restauracji w Toruniu, licząca cztery tysiące miejsc czy Park Wiktorii. W rozdziale Restauracje, kawiarnie piwnice starsi mogą powspominać, a młodsi poznać  toruńskie lokale, w których serwowano bogate menu i często umilano gościom pobyt dobrą muzyką. Przeczytać można m.in. o ,,Piwnicy Ratuszowej”, gdzie w 1920 roku zawiązała się Konfraternia Artystów, z którą związani byli m.in. Julian Fałat,  Artur Górski i Otton Steinborn. Poznać można także ciekawą historię gospody ,,Pod Modrym Fartuchem”, która sięga XV wieku, a przebywał tu król Jan Olbracht. W czasach, gdy w domach nie było telewizorów, a radio czy gramofon były rzadkością, kino i teatr stały się wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu. W katalogu znaleźć można informacje na temat kina ,,Mars”, który po wojnie zajął kinoteatr ,,Grunwald” czy o kinie ,,Aria”, gdzie wyświetlano najwięcej premier.

Miłośników i pasjonatów sztuk teatralnych zainteresuje rozdział poświęcony toruńskim teatrom, m.in. o tych najsłynniejszych – Wilama Horzycy, powstałym w czerwcu 1960 roku czy o Teatrze Lalek „Baj Pomorski”, który od prawie 65 lat cieszy swymi sztukami dzieci.

Jedna z autorek katalogu, Aleksandra Mierzejewska we wstępie napisała, że ekspozycja Od Parku Cegielnia do klubu ,,Azyl”, czyli jak się bawił Toruń ma być wystawą o ludziach i dla ludzi. Zapraszamy do obejrzenia wystawy i zapoznania się z katalogiem – mamy nadzieję, że przypomną one wiele dobrych wspomnień z minionych lat.