Barbara Narębska-Dębska (1921–2000). Grafika
14.04.2014

Barbara Narębska-Dębska (1921–2000). Grafika, red. A. Rissmann, Toruń 2010, il. cz-b. i kol., ss.137, ISBN 978-83-60324-43-1, cena: 42 zł

Barbara Narębska-Dębska zajmowała bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia 2. połowy XX wieku. Była jednym z głównych filarów środowiska artystycznego miasta, niekwestionowaną mistrzynią w dziedzinie grafiki, niedościgłym wzorem biegłości artystycznej w technice akwatinty.W 2010 roku mija dziesięć lat od śmierci Narębskiej-Dębskiej i z tej okazji Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało wystawę, na której zaprezentowano grafiki artystki.

W katalogu towarzyszącym ekspozycji przybliżono tę niezwykle cenioną w skali ogólnopolskiej, szczególnie zasłużoną dla sztuki Torunia postać.

Teksty autorstwa Agaty Rissmann i Jana Kotłowskiego przybliżają czytelnikowi twórczość Barbary Narębskiej-Dębskiej, jak również samą artystkę. Publikacja zawiera wykaz wszystkich jej prac, 97 ilustracji oraz kalendarium. Katalog jest pierwszym, tak obszernym kompendium wiedzy o uznanej i cenionej w świecie artystce i jednocześnie istotnym źródłem dotyczącym polskiej grafiki XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska toruńskiego.