Bronisław Jamontt (1886-1957). Malarstwo, rysunek
04.03.2014

Bronisław Jamontt (1886-1957). Malarstwo, rysunek, red. A. Rissmann, Toruń 2011, il. cz-b. i kol., ss.128, ISBN 978-83-60324-49-3, cena: 50 zł

Bronisław Jamontt był cenionym w dwudziestoleciu międzywojennym malarzem wileńskiego środowiska artystycznego. Po wojnie silnie związał się z Toruniem, gdzie był współzałożycielem i pierwszym dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych. Twórczość tego wybitnego i cenionego artysty do tej pory nie doczekała się szerszego opracowania. W 125. rocznicę jego urodzin Muzeum Okręgowe w Toruniu postanowiło zapełnić tę lukę. Wraz z monograficzną wystawą twórczości Jamontta powstał bogaty w reprodukcje obrazów, rysunków i grafik katalog z charakterystyką twórczości, kalendarium i bibliografią autorstwa Agaty Rissmann. To pierwsze tak kompleksowe omówienie spuścizny artysty, będące podstawą do dalszych opracowań naukowych.