Nowalijka - wakacyjna wystawa Wydziału Sztuk Pięknych
02.07.2014Justyna Nowak2214

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów malarstwa, grafiki, rzeźby, edukacji artystycznej oraz konserwacji i restauracji powstałe w roku akademickim 2013/2014.

Wydział Sztuk Pięknych to ponad 200 lat tradycji artystycznych. W 1797 roku w na Uniwersytecie Wileńskim zaczęła działać Katedra Malarstwa i Rysunku pod kierownictwem Franciszka Smuglewicza – wybitnego malarza epoki stanisławowskiej, zapoczątkowując akademickie kształcenie artystyczne na terenach Rzeczpospolitej oraz przenosząc tym samym centrum sztuki polskiej do XIX-wiecznego Wilna. Dziś, po wielu latach burzliwej historii, Wydział Sztuk Pięknych jest jednym z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a zarazem, jedyną taką jednostką w Polsce.

Tegoroczna Wakacyjna Wystawa Wydziału Sztuk Pięknych „Nowalijka” to już druga edycja wystawy zapoczątkowanej w zeszłym roku. Nasza zeszłoroczna wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, motywując nas tym samym do jej kontynuacji. Jednakże, druga edycja Nowalijek zapowiadają się jeszcze lepiej: dłuższy termin wystawy , większa ilość prac i ich bardzo duże zróżnicowanie. Nasi goście będą mogli podziwiać malarstwo abstrakcyjne, realistyczne, portrety, pejzaże, rzeźby, grafikę komputerową i tradycyjną, i to wszystko w jednym, uroczym miejscu, pod błękitnym niebem. Nowalijki to wystawa całkowicie zorganizowana przez studentów Wydziału Sztuk Pięknych, pragnących pokazać swoją twórczość szerszej publiczności. Wystawa ma na celu przybliżyć twórczość młodych i ambitnych artystów WSP, którzy już niedługo będą kreować naszą kulturę i smak estetyczny. Chcemy aby mieszkańcy Torunia oraz zwiedzający nasze wspaniałe miasto bliżej poznali Wydział Sztuk Pięknych, naszą małą ojczyznę, naszą dumę, aby poczuli „Ducha Sztuk Pięknych” oraz dostrzegli piękno jakie ze sobą niesie. Chcemy udowodnić zwiedzającym, że współczesna sztuka to nie coś „okropnego, odstraszającego”, lecz przeciwnie – to ciągle nieodkryte źródło doznań estetycznych, które emanuje pięknem, inspiruje, fascynuje, ale i szokuje, skłania do myślenia. Chcemy aby tworzona przez nas sztuka „wyszła na miasto”, była bliżej ludzi, była na wyciągnięcie ręki.

Organizatorami wystawy są: Samorząd Studencki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, współorganizatorami: Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Andrzej Damian Borsuk

Pomysłodawca i współorganizator wystawy