logo_top.png
sklep.png
VII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” - wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego
02.12.2014Justyna Nowak1677
grafika

 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wystawa czynna: 6 grudnia 2014 r. – 25 stycznia 2015 r.

Wernisaż wystawy: 5 grudnia godz. 16.30

Kurator MOT: Magdalena Nierzwicka

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz trzeci prezentuje w swych wnętrzach wystawy poświęcone twórczości Włodzimierza Puchalskiego –prekursora filmu i fotografii przyrodniczej w Polsce. Włodzimierz Puchalski (1909–1979) pracował jako operator i reżyser w Instytucie Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Jego filmy oraz fotografie dokumentujące polską przyrodę zyskały uznanie zarówno w kraju jak i za granicą. Zdobywał prestiżowe nagrody na konkursach fotograficznych (np. złoty medal w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie). Współpracował z magazynami: „Łowiec Polski”, „Wszechświat”, a także z „National Geographic”. Pozostawił wiele książek o tematyce przyrodniczej, a największą popularność zyskały jego publikacje z lat pięćdziesiątych: „Bezkrwawe łowy”, „Wyspa kormoranów”, „W krainie łabędzia” oraz „Wśród trzcin i wód”. Te cztery niezwykłe książki z dorobku Puchalskiego zostały nazwane przez Jarosława Iwaszkiewicza – „Zieloną serią”. Autor opiewa w nich piękno i tajemnice świata przyrody polskiej, przybliża również tajniki pracy fotografika podpatrującego życie zwierząt.

Włodzimierz Puchalski zmarł w czasie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego w 1979 roku. Na archiwum jego twórczości, znajdujące się w Muzeum Niepołomickim, składa się ponad sto tysięcy negatywów, odbitki, fotogramy, rękopisy, albumy i nagrody. Obecnie ukazują się wznowienia książek „Zielonej serii”, dzięki zaangażowaniu osób zafascynowanych dokonaniami i dorobkiem Włodzimierza Puchalskiego. Wśród nich jest Tomasz Ogrodowczyk – leśnik, fotograf przyrody i filmowiec, kierownik Leśnego Studia Filmowego w Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu. To właśnie z jego inicjatywy Lasy Państwowe rozpoczęły wydawanie książek Puchalskiego w formie audiobooków opatrzonych albumami unikatowych fotografii. Zdjęcia te zyskały nową jakość. Zostały bowiem na nowo zeskanowane oraz poddane cyfrowej obróbce, polegającej na usunięciu rys, śladów po kurzu, a nierzadko też na rekonstrukcji pewnych ich fragmentów.

W tym roku w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”, zaprezentowane zostaną trzy wystawy: „W krainie łabędzia” oraz „Wśród trzcin i wód” – promujące audiobooki, a także „Werki”, wystawa przedstawiająca niepublikowane dotąd zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego oraz jego współpracowników podczas prac terenowych.

 

oprac. Magdalena Nierzwicka

 

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg