VII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” - wystawa fotografii Włodzimierza Puchalskiego
02.12.2014Justyna Nowak1438

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wystawa czynna: 6 grudnia 2014 r. – 25 stycznia 2015 r.

Wernisaż wystawy: 5 grudnia godz. 16.30

Kurator MOT: Magdalena Nierzwicka

Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz trzeci prezentuje w swych wnętrzach wystawy poświęcone twórczości Włodzimierza Puchalskiego –prekursora filmu i fotografii przyrodniczej w Polsce. Włodzimierz Puchalski (1909–1979) pracował jako operator i reżyser w Instytucie Zootechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Jego filmy oraz fotografie dokumentujące polską przyrodę zyskały uznanie zarówno w kraju jak i za granicą. Zdobywał prestiżowe nagrody na konkursach fotograficznych (np. złoty medal w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie). Współpracował z magazynami: „Łowiec Polski”, „Wszechświat”, a także z „National Geographic”. Pozostawił wiele książek o tematyce przyrodniczej, a największą popularność zyskały jego publikacje z lat pięćdziesiątych: „Bezkrwawe łowy”, „Wyspa kormoranów”, „W krainie łabędzia” oraz „Wśród trzcin i wód”. Te cztery niezwykłe książki z dorobku Puchalskiego zostały nazwane przez Jarosława Iwaszkiewicza – „Zieloną serią”. Autor opiewa w nich piękno i tajemnice świata przyrody polskiej, przybliża również tajniki pracy fotografika podpatrującego życie zwierząt.

Włodzimierz Puchalski zmarł w czasie wykonywania zdjęć na Wyspie Króla Jerzego w 1979 roku. Na archiwum jego twórczości, znajdujące się w Muzeum Niepołomickim, składa się ponad sto tysięcy negatywów, odbitki, fotogramy, rękopisy, albumy i nagrody. Obecnie ukazują się wznowienia książek „Zielonej serii”, dzięki zaangażowaniu osób zafascynowanych dokonaniami i dorobkiem Włodzimierza Puchalskiego. Wśród nich jest Tomasz Ogrodowczyk – leśnik, fotograf przyrody i filmowiec, kierownik Leśnego Studia Filmowego w Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu. To właśnie z jego inicjatywy Lasy Państwowe rozpoczęły wydawanie książek Puchalskiego w formie audiobooków opatrzonych albumami unikatowych fotografii. Zdjęcia te zyskały nową jakość. Zostały bowiem na nowo zeskanowane oraz poddane cyfrowej obróbce, polegającej na usunięciu rys, śladów po kurzu, a nierzadko też na rekonstrukcji pewnych ich fragmentów.

W tym roku w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”, zaprezentowane zostaną trzy wystawy: „W krainie łabędzia” oraz „Wśród trzcin i wód” – promujące audiobooki, a także „Werki”, wystawa przedstawiająca niepublikowane dotąd zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego oraz jego współpracowników podczas prac terenowych.

oprac. Magdalena Nierzwicka