sklep.png
Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne
18.11.2014Justyna Nowak1780

W. Jakubowski, Kogut, sucha igła, ok. 1964, fot. K. Deczyński

Ratusz Staromiejski, II piętro (Sala Wystaw Czasowych)

Wystawa czynna: 29.11.2014 r. – 29.03.2015 r.

Kurator: Agata Rissmann

Muzeum Okręgowe w Toruniu w ostatnich dniach listopada 2014 roku proponuje obejrzenie wystawy monograficznej Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne, zorganizowanej w ramach cyklu prezentacji wybitnych osobowości artystycznych związanych z Toruniem, zasłużonych dla lokalnego środowiska kulturalnego i naukowego.

Wojciech Jakubowski zajmuje bardzo ważną pozycję w sztuce Torunia drugiej połowy XX wieku. Jest jednym z pierwszych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, niedościgłym mistrzem wykonywanych w miedziorycie ekslibrisów.

Był wykładowcą w Katedrze Grafiki UMK i jednym z głównych filarów środowiska artystycznego miasta. W późniejszych latach artysta zamieszkał w Gdyni. W 1963 roku wraz z ówczesnym dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku Henrykiem Raczyniewskim zainicjował i zorganizował pierwszą z wystaw popularyzujących ekslibris, która w krótkim czasie dzięki pozycji artystycznej Jakubowskiego i jego szerokim kontaktom w świecie przerodziła się w prestiżowe, odbywające się do dziś Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego.

W roku 2014 przypada 85. rocznica urodzin Wojciecha Jakubowskiego, a w 2013 minęła 60. rocznica rozpoczęcia jego kariery artystycznej. Te dwie daty są doskonałą okazją do przypomnienia twórczości artysty - choć cenionej nie tylko w ośrodkach, z którymi W. Jakubowski był związany, i znaczącej w dziejach sztuki polskiej, do tej pory nieprezentowanej w tak szerokim, przekrojowym ujęciu.

Na wystawie zobaczymy pełen wachlarz prac Wojciecha Jakubowskiego, począwszy od wczesnych drzeworytów i pierwszych miedziorytów powstałych na początku jego kariery artystycznej, a skończywszy na ekslibrisach z 2013 roku. Artystę uważa się powszechnie za mistrza miedziorytu. Jego głównym osiągnięciem jest ponad 1000 ekslibrisów, wydanych w 21 tekach (lata 1954–2012) i drukach bibliofilskich (lata 1968–2013), inicjowanych przez miłośników jego twórczości. Oprócz ekslibrisów i grafik okolicznościowych na wystawie będzie można zobaczyć grafiki większych formatów, głównie suche igły, jakie artysta tworzył w latach 60., a także rysunki ołówkiem z lat 80. Wojciech Jakubowski znany jest również jako autor niezwykłych prac z bursztynu i srebra, tworzonych w latach 70. i 80. Te formy artystyczne i kunsztowną biżuterię także będzie można zobaczyć na wystawie. Prace artysty znajdują się w wielu prestiżowych zbiorach publicznych i prywatnych, a kolekcjonerzy szczególnie o nie zabiegają.

Wystawie monograficznej Wojciech Jakubowski – rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog, będący kompendium wiedzy na temat twórczości artysty. Jest jednocześnie istotnym źródłem dotyczącym polskiej grafiki artystycznej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska toruńskiego.

Cieszymy się, że w jubileuszowym dla Wojciecha Jakubowskiego roku możemy zaprezentować szerokiej publiczności dorobek artysty.

Agata Rissmann

W ramach wystawy odbywają się także interaktywne zajęcia przybliżające od strony teoretycznej i praktycznej różne techniki graficznę oraz sztukę tworzenia ekslibrisu. Więcej informacjo o zajęciach na:

Przedsięwzięcie wsparte ze środków finansowych Samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń.

Marzec 2019